Tesisatçılar ve Tesisat Müteahhitleri Daha İyi Su ve Atık Su Sistemleri İçin Planlar Uygular

Tesisatçılar, evinizde ve ofisinizde sürekli sıcak ve soğuk suyun akmasını sağlamanın yanı sıra lavabo ve tuvaletlerinizde temiz su bulundurmaktan sorumludur. Hizmetleri olmadan evinizin veya iş yerinizin sular altında kaldığını görebilirsiniz. Bu nedenle, herhangi bir inşaat müteahhitinin profesyonel ve sertifikalı tesisatçılar ve tesisat müteahhitlerinin hizmetlerini bulması önemlidir. Tesisatçıların işlerini yapabilmeleri için gerekli beceri, bilgi ve sertifikalara sahip olmaları, sıhhi tesisat müteahhitlerinin ise genel müteahhitlerle aynı niteliklere ve yönetim ve finans bilgisine sahip olmaları gerekir.

Tesisatçılar, diğerlerinin yanı sıra, içme suyu, kanalizasyon, kanalizasyon ve ısıtma, havalandırma ve iklimlendirme (HVAC) için sıhhi tesisat için kullanılan sistemleri kurmak ve bakımını yapmak olan yetenekli esnaflardır. Ayrıca banyo, tuvalet ve lavabo gibi sıhhi tesisat armatürlerinin yanı sıra ısıtma ve soğutma sistemleri de kurarlar. Tesisatçılar genellikle müteahhitler için çalışır, ancak birçoğu fabrika ve fabrika sahibi şirketler tarafından da istihdam edilir. Tesisatçılara onları tamir etme görevi verilir. Ayrıca bir şehirde veya kasabada su, gaz ve kanalizasyon borularının döşenmesi ve bağlanması görevi de verilebilir.

Girit adasındaki Knossos’taki Minos Sarayı’nda, büyük taş kanallara boşaltmak için tasarlanmış dört ayrı kanal bulabileceğiniz sıhhi tesisat MÖ 1700’e kadar izlenebilir. Antik çağda kullanılan borular pişmiş topraktan yapılmıştır ve sarayın altına döşenmiştir. Bu borular, sarayın çeşmelerine ve sıcak ve soğuk suların çıktığı borulara su sağlıyordu. Minos Sarayı ayrıca dünyanın ilk ahşap oturma yeri olan tuvalet veya su odasına sahipti. Ancak bugün bildiğimiz borular, Antik Roma İmparatorluğu’nun tesisatçıları tarafından yapılmıştır. Suyun binalardan uzaktaki kaynaklardan geldiği büyük hamamlar ve rekreasyon alanları inşa edebildiler.

Amerika Birleşik Devletleri’nde bilinen ilk tesisatçılar, MÖ 350’de Tuz Nehri’nde sulama kanalları inşa etmeye başlayan Hohokam Kızılderilileridir. Açık kanallı kanallar inşa ettiler ve onları yaklaşık 250 mil uzunluğundaki taş aletler ve tahta pulluklarla kazdılar.Ancak, Hohokam Kızılderilileri, Kolomb tarafından Amerika’nın keşfinden önce bile MS 1450’de ve 1800’lerde M.Ö. su ve kanalizasyon sistemlerini keşfettiler. Bu sürece hakim olanlar tesisatçılar, kalaycılar, çancılar, demirciler, aletçiler ve kalaycılardı.

Sıhhi tesisat müteahhitleri, diğer tüm müteahhitler gibi, su ve kanalizasyon sistemleri için inşaat planlarını ve çizimlerini inceledikten sonra müşterilere doğru fiyatlandırma sağlamalıdır. Müşteriler taleplerini onayladıktan sonra diğer müteahhit, taşeron ve tesisatçılardan iş talep etmelidirler. Birçok eyalet, sıhhi tesisat müteahhitlerinden tesisatçılara ve boru tesisatçılarına kadar tüm işçilerin lisanslı olmasını şart koşuyor. Tesisatçılar ayrıca çoğu eyalette çalışabilmeleri ve bağımsız olarak veya bir şirket altında çalışabilmeleri için gerekli eğitim, beceri, deneyim, sertifika ve sertifikalara sahip olmalıdır.

Ankara Su Tesisatçısı Puanı
BİZİ OYLAYIN !
[Total: 0 Average: 0]

Banyo Tesisatınız Düşündüğünüzden Daha Karmaşık

Temizlik yaparken evinizde dolaşmak zorunda kaldığınızda, kaçınmaya çalıştığımız bir oda tuvalettir ve bunun nedeni, içinde ne tür şeylerin olduğunu bilmemizdir. Gerçek şu ki, banyolarımızı bildiğimizi (ve kaçındığımızı) düşündüğümüz kadar, en çok dikkat etmemiz gereken şey tesisatımızdır.

İnsan vücudu ile ilgili bir konuya dahil olmanın eğlenceli ve ilginç olacağını hiç düşündünüz mü? Termodinamiği anlamak için zaman ayırdığınızı görebiliyor musunuz? Tam olarak değil. Bunlar korkutucu örnekler olsa da, banyo tesisatınız çok daha karmaşık bir şeydir. Sadece bu nedenle profesyonel tesisatçılar ev sahibiniz için değerli bir varlıktır.

Her şeyin nasıl çalıştığını bilmeseniz bile, banyonuzu neyin yaptığını anlamak önemlidir. Anlaşılması gereken ilk şey, banyonuzun tesisat sisteminin gelişmiş bir tesisat ve havalandırma sistemi olduğudur. Atık su ve atık su, temiz suyun sisteme geri akmasına izin verilen bir tesiste depolanır. Ayrıca yerçekimi, borularınızdaki şeylerin hareket etmesine de yardımcı olur. Birisi duşu kullanırken muslukların ses çıkardığını hiç duydunuz mu? Boru ağının çalıştığını burada duyarsınız.

Belki de insanların sıhhi tesisat hakkında sahip olduğu en büyük yanılgı, her şeyin borular ve bağlantı parçaları ile ilgili olduğudur. Bu, elbette, durum böyle değil. Nasıl ki kanın vücudunuzda dolaşmasını sağlayan tek şey damarlarınız değilse, banyo borularınızda da bağlantı parçaları, besleme hatları ve bölgedeki veya evin içindeki çeşitli vanaları kullanarak su akışını kontrol etme yeteneği vardır. Bir ev sahibi olarak tesisatınızı çalışırken göremeyebilirsiniz, ancak banyonuzdaki bakımın her zaman farkındasınız. Her şeyin yolunda gittiğinden emin olmanız önemlidir. Rutinin bir parçası olarak, her şeyin sorunsuz çalıştığından emin olmak için sistemlerinizi, musluklarınızı ve besleme hatlarınızı kontrol etmek için zaman ayırın. Sıhhi tesisatınızda büyük bir şey olduğunda işlerin doğru olmadığını bilmekten nefret etmezsiniz.

Son olarak, konu sıhhi tesisat olduğunda ev sahiplerinin sorumluluğunu anlamak için zaman ayırmak önemlidir. Çoğu zaman, işler ters gidene kadar banyolarımızın bizim için yaptıklarını görmezden geliriz. En kötü yanı, pipolarımızın bize verdiği işaretleri görmezden gelme eğiliminde olmamızdır. Bu belki de onun zorlu doğasının ve kurtarıcı lütfunun en büyük kanıtıdır. Kanalizasyondan yavaşça akan suyu gördüğümüzde, fazla düşünmüyoruz. Birkaç bataklık gördüğümüzde, neler olduğunu merak ediyoruz, ama sonra tekrar, su aktığı sürece iyi olduğumuzu düşünüyoruz. Banyo tesisatınızın drenaj kısmında ciddi bir sorunu gözden kaçırıyor olabilirsiniz. Elbette, bu iyi bir fikir değil, ancak işler kötüye gittiğinde tesisatınızın size nasıl bir “kafa” verebileceği konusunda söylenecek bir şey var.

Banyo muslukları, uğraşmaktan hoşlanmadığımız bir şeydir. Ancak, bu kritik sistemin ihmal edilmesi olumsuz sonuçlara yol açabilir.

Ankara Su Tesisatçısı Puanı
BİZİ OYLAYIN !
[Total: 0 Average: 0]

Kazan Bakımı Düşündüğünüzden Daha Önemli

Kış her yıl daha da soğuyor gibi görünüyor ve evi sıcak tutmak için ev kazanları sınıra kadar uzatılıyor. Düzenli bakım yapılmadığında kombi en çok ihtiyaç duyduğunuz anda bozulabilir. Bu, soğuk havayla yüzleşmeye hazırlanırken sizi ve sevdiklerinizi rahatlatabilir.

Fark etmiş olabileceğiniz gibi, gazın fiyatı her geçen gün artıyor gibi görünüyor. Ne yazık ki, bir zaman makinesi yapmadıkça gazın ucuz olduğu zamanlara geri döneceğimizi görmüyorum. O zamana kadar, bu yakıtın artan maliyetiyle uğraşmak zorunda kalacağız. Bu nedenle, kombinizin bakımı düzgün yapılmazsa, düzgün çalışmayacağını unutmayın. Bu da daha fazla yakıt tüketimine neden olacak ve bu da faturaları artıracaktır.

Evinizin su ısıtıcısı, suyu ısıtmaya ve ısıyı evinizde dolaştırmaya yardımcı olan hareketli parçalardan oluşur. Tabii ki, bu parçalar aşınmaya ve yıpranmaya eğilimlidir. Bu nedenle önleminizi alın ve kombinizin bakımını düzenli olarak yaptırın. Bu şekilde, onarılması gereken parçayı tam olarak bulacağınızdan ve hasar görmeden önce tamir ettireceğinizden emin olabilirsiniz.

Fırınınızın bakımını düzenli olarak yaptırmanızın bir başka nedeni – ve belki de en önemli nedeni – karbon monoksit riskidir. Karbon monoksit sessiz bir katildir ve geçen yıl yaklaşık otuz kişiyi öldürdü. Farkında olmadan solunabilen renksiz ve kokusuz bir gazdır. Sızıntı olup olmadığını ancak düzenli kombi bakımı ile anlayabilirsiniz.

Kombi tamiri yapmak istediğinizde doğru firmayı seçtiğinizden emin olmalısınız. Yetenekli ve sertifikalı tesisatçılardan ve ısıtma mühendislerinden oluşan bir organizasyon, açıkçası en iyi seçeneğinizdir. Son olarak, tesisatçınızın tamamen kayıtlı olup olmadığını kontrol etmek isteyeceksiniz. Saygın tesisatçılar, IPHE (Sıhhi Tesisat, Isıtma ve Mühendislik Enstitüsü) dahil olmak üzere endüstri düzenleyici kurumlarına kaydedilecektir. Kayıtlı bombardıman uçakları tam olarak ne yaptıklarını biliyorlar. Ayrıca bir dizi yedek parçaya sahip olacaklar, bu da arıza süresinin azaldığı anlamına geliyor.

Umarız bu makale yardımcı olmuştur ve size biraz fikir vermiştir. Buradaki ahlak harekete geçmektir. Evinizin kombisine iyi bakın ve düzenli olarak bakımını yaptırdığınızdan emin olun. Kombiniz iyi çalışıyor ve en çok ihtiyacınız olduğu anda evinizi ısıtıyor.

Ankara Su Tesisatçısı Puanı
BİZİ OYLAYIN !
[Total: 0 Average: 0]
Call Now ButtonHemen Ara!