Breaking Geodes Open (Onları Yok Etmeden!)

Görünüşe göre her zaman insanlardan “Bir jeode küçük parçalara ayırmadan nasıl açarım?” diye soran telefonlar alıyorum. Pekala, birkaç yol var, bazıları iyi ve bazıları çok iyi değil. Burada en yaygın dört yöntemi açıklayacağım. [By the way, it’s a good idea to use safety goggles whenever you start banging away at a rock.]

1) Elmas Testere – Büyük bir elmas testereye sahip olacak kadar şanslıysanız veya sahip olan birini tanıyorsanız, iki jeot görebilirsiniz. Numuneyi tutmak için bir mengene varsa bu en iyi sonucu verir. Bir jeode kesebilir ve her birinde pürüzsüz bir yüzle iki parça halinde açabilirsiniz. (Ama herkesin elmas testeresi yoktur…)

2) İyi çalışan jeodezleri açmanın bir başka yolu (sık kullandığım bir yöntem), açıklığı eski bir metal boru kesici ile açmaktır. Bu, tesisatçıların metal borularla çalışırken ev tesisatlarında kullandığı bir araçtır. (Yaklaşık 35 yıl önce yapılmış evler.) Jeodezi açmak için kullandığım bu araçlardan bir tanesine sahibim ve genellikle onları iki eşit parçaya bölebiliyorum. Bu harika çalışıyor.

Bu araçlardan biriyle jeodez açan satıcıları görmüş olabilirsiniz. Bu aletin iş ucunda bir zincir ve bisiklet zinciri gibi bağlantıları vardır ve bu zincirde keskin kenarlı karbür makaralar vardır.

Jeodu açmak için, zinciri ve karbür silindirleri geode etrafına sarmanız ve aletteki metale vidalamanız ve tutamağın altına bastırmanız yeterlidir. Bu, zinciri jeode etrafında dairesel bir hareketle sarar ve jeodu ikiye bölen sıkıştırır. Metal boru kesicimi evdeki bir emekliden aldım. Çok fazla jeodez kırarsanız, bir tane almak isteyebilirsiniz.

3) Çekiç ve keski. Çoğu insanın elmas testeresi veya boru kesicisi yoktur ve sadece birkaç jeodezi kırmak isterler. Soğuk bir çekiç ve keskiyle harika bir iş çıkarabilirsin. Birkaç kez yaptım ve harika çalışıyor. Çekiç, soğuk keski ve jeodezlerinizi beton yürüme, yol, merdiven vs. olan bir yere, yani sert bir yere götürün. Ahşap bir yüzeyde denemezdim. Ve bunu yapmak için üç ele ihtiyacın var. Jeotu betonun üzerine yerleştirin ve bir elinizle yan tutun, ardından soğuk keskiyi jeot üzerinde tutun ve çekiçle hafifçe vurun. Şimdi kırmaya çalışmayın …. Jeodu yaklaşık yarım inç çevirin, keskiyi az önce vurduğunuz yere yerleştirin ve keskiyi tekrar vurun … İÇTEN. Bunu jeodun daha büyük kısmı etrafında yapın. Jeodun etrafındaki keski çizgisine geldiğinizde açılmaya hazır olmalıdır. Jeod bu noktada açılmazsa, tekrar dairesel bir hareketle başlayın ve jeode hemen soğuk bir keski ile vurun. Bu sefer keskiyi biraz daha sert vur. Bu biraz yavaş, ama doğru ve çok hızlı yapmazsanız, jeodu iki parçaya bölmelisiniz ki nerede olduklarını bilmeyeceksiniz. kırılmıştı.

4) Çekiç – Evet, bir jeode kırılana kadar bir çekiçle art arda vurabilirsiniz, ancak muhtemelen birkaç parçaya ayrılacaktır. İyi bir yol değil!

Ankara Su Tesisatçısı Puanı
BİZİ OYLAYIN !
[Total: 0 Average: 0]
Call Now ButtonHemen Ara!