PEX Ürünleri Borulama ve Isıtma Sorunlarınıza Çözüm Sağlar

Polietilen moleküler zincir (PEX), çeşitli tesisat ve ısıtma problemlerini çözmek için kullanılabilen plastik borulara yapılır. 1960’larda icadından bu yana, PEX Avrupa’da yaygın olarak kullanılmaktadır. Son 10-15 yılda Amerika Birleşik Devletleri’nde daha yaygın hale geldi. Bu malzemenin değiştirilmesinin daha kolay, daha ucuz ve bakır boru veya CPVC’den daha fazla ısıya dayanıklı olduğu söyleniyor. PEX boru, kaynama noktasının üzerindeki sıcaklıklara (200 derece Fahrenhayt, kaynama noktasının 12 derece altı) dayanabilir ve donma noktasının altındaki sıcaklıklara dayanabilir. PEX-a, PEX’in en esnek türüdür ve soğuk havayı genişletip şekle geri dönebilirken, bakır boru patlayarak sisteminizde ciddi sorunlara neden olabilir.

Her biri farklı bir işlemle üretilen üç tip PEX tüpü vardır. Engel işlemi ile üretilen PEX-a, üç sınıfın en güçlü ve en esnek olduğu bilinmektedir. Silane işlemiyle yapılan PEX-b de güçlü ve esnektir. Elektrik işlemiyle yapılan PEX-c, çalışmayı çok zorlaştıran çok kırılgan bir malzemedir. Hangi sınıfı seçerseniz seçin, kurulum sırasında ürünün yönetimini kolaylaştıran boru kesiciler ve PEX bobin açıcılar gibi PEX ürünleri bulunmaktadır.

PEX tüp satın alırken bilmeniz gereken bazı önemli şeyler:

1. Boruyu sıhhi tesisat veya ısıtma için mi kullanacaksınız?

2. Hangi boyutta tüpe ihtiyacınız olacak? Ortak boyutlar 5/16″ ila 4″ arasındadır. Bazı işler belirli boyutlar gerektirir; örneğin, yalnızca Quik Trak 5/16″ boru ile kurulabilir.

3. Kolay başvuru için su sisteminizi kodlamak ister misiniz? Bu amaçla kırmızı, beyaz ve mavi tüpler mevcuttur. Performansta bir fark yok, ancak kırmızı sıcak hatlar için, mavi soğuk için kullanılıyor.

4. Ne uzunlukta bir tüp istersiniz? Borular, 50-1200 ft’lik bobinler halinde satın alınabilir. Tüpün boyutu, taktığınız alanın boyutuna ve ne kadar uzun olduğuna bağlıdır.

5. Ne tür bir PEX’e ihtiyacınız var? PEX boru sistemi, yukarıda belirtildiği gibi PEX-a, PEX-b ve PEX-c olmak üzere üç sınıfta gelir. Çok soğuk olan bir bölgede yaşıyorsanız, boruların donması durumunda borularınızın patlama riskinden kaçınmak için PEX-a kullanmalısınız. Ayrıca, ProPEX Genişletici sistemini seçerseniz PEX-a kullanmanız gerekecektir, çünkü yalnızca PEX-a, genişlemeden sonra şekle geri dönecek ve uygun bir uyum oluşturacak kadar esnektir.

6. Uygulamanız için ne tür bir boruya ihtiyacınız var? Üç tip boru, oksijen bariyeri, oksijen olmayan bariyer ve alüminyum PEX’tir. Oksijene dayanıklı borular genellikle ısıtma sistemlerinde kullanılır ve çelik pompalar gibi metal bileşenlerin paslanmasını önlemeye yardımcı olur. Alüminyum PEX’in veya PEX-AL-PEX’in ana avantajı, büküldüğünde şeklini korumasıdır. PEX-AL-PEX genellikle süpürgelik gibi yüksek sıcaklıktaki ürünler için kullanılır.

PEX işi yaparken, ister ısıtma sistemleri ister sıhhi tesisat olsun, PEX boruları da dahil olmak üzere çeşitli malzemelere ihtiyacınız olacak. PEX bağlantı parçaları (PEX’i PEX’e veya PEX’i bakıra bağlamak için tasarlanmış özel parçalar) ve PEX bağlantı parçaları (PEX ürünleriyle çalışmak üzere tasarlanmış araçlar), ısıtma veya sıhhi tesisat projenizin başarısı için gerekli olacaktır. Ayrıca hafif bir PEX uzantısına veya bazı PEX tesisat ve yalıtımına, takmak için bazı termostatlara ihtiyacınız olacak. termostatlar ve termostatlar gibi kontroller de satın alınabilir. Radyant ısıtma ve PEX sıhhi tesisat başlangıç ​​paketleri de çevrimiçi olarak bulunabilir, bu da DIY’cilerin projeleri için ihtiyaç duydukları her şeyi tek bir yerde bulmasını kolaylaştırır.

Yıllardır PEX ürünleri kullanılarak borulama ve ısıtma sorunları çözülmüştür. Bu ürünler, bakır boru veya CPVC’den daha esnek, daha ucuz ve ısıya daha dayanıklı polimer malzemelerden yapılmıştır. Projenizi planlarken göz önünde bulundurmanız gereken birçok seçenek vardır ve seçtiğiniz diğer parçalarla ve planınızla uyumlu olan bölümleri seçmek önemlidir. Bir sonraki ısıtma veya sıhhi tesisat projeniz için PEX kanal açma ve PEX ürünlerini düşünün.

Ankara Su Tesisatçısı Puanı
BİZİ OYLAYIN !
[Total: 0 Average: 0]
Call Now ButtonHemen Ara!