Sıhhi Tesisat Kelimesi Nereden Gelmektedir?

Sıhhi tesisat, Amerikalılar tarafından kullanılan yaygın bir terimdir, ancak sıhhi tesisat kelimesi nereden geliyor? Tıkanan giderlerimizi, kırık borularımızı tamir eden müzisyenler nereden çıktı? Cevap sizi şaşırtabilir.

Tesisatçı ve tesisatçı kelimeleri modern bir şeyden değil, eski Roma döneminden geliyor. Roma İmparatorluğu bir uygarlık iken şehirlerinde kurşun borular kullanırlardı. Lidere plumbum adı verildi. Cetvel, Roma İmparatorluğu’nda birçok şey için kullanıldı. Roma çatılarında kurşun kullanılmıştır. Drenaj boruları da kurşundan yapılmıştır. Ünlü Roma hamamları da onlara su getirmek için kurşun borular kullanırdı. Sonra orta çağ devam ederken, kurşunla çalışan herkese plumbarius deniyordu. Daha sonra borularla, özellikle su ve kanalizasyon borularıyla çalışan herkes için kullanılan terim, plumbarius’tan modern tesisatçı kelimesine kısaltıldı.

Bir yan not olarak, bu nedenle periyodik element tablosundaki kurşunun kısaltması Pb’dir.

Bugün, sözlüğe tesisatçı kelimesinin altına bakarsanız, tesisatçıyı boru ve tüp takan ve onaran kişi olarak tanımlayan basit bir tanım bulacaksınız.

Sıhhi tesisata baktığınızda, tesisatın anlamını görürsünüz. Çoğu tanımda, sıhhi tesisat, tesisatın bağlantı parçaları, bağlantı parçaları ve borular olmak üzere üç bölümünü içerir. Sıhhi tesisat sadece su ve kanalizasyon değil, aynı zamanda gaz borularını da içerebilir.

Bugün sıhhi tesisat çok yaygın bir iştir. Çalışma İstatistikleri Bürosu’na göre, Amerika Birleşik Devletleri’nde çalışan yaklaşık dört yüz yirmi bin tesisatçı var. Çoğu tesisatçı saatte yirmi dolardan fazla ve yılda kırk altı bin dolardan fazla kazanıyor. Pulluk operatörlerinin üniversite diplomasına ihtiyacı yoktur. Çoğu işçi lise eğitimine sahiptir ve daha sonra çıraklık yoluyla eğitilir. Sıhhi tesisat lisanslarıyla ilgili eyalet yasaları yoktur, ancak her eyalette, tesisatçıların kendi yetki alanlarında nasıl lisanslanması ve eğitilmesi gerektiğine ilişkin kendi yasaları vardır.

Bu nedenle tesisatçılık bugün bir meslek olarak çok popülerdir, ancak Amerika Birleşik Devletleri’nde yapıldığı gibi, bomba işinin ve onunla birlikte gelen ismin çok eskilere, eski zamanlara kadar uzandığı gerçeğini değiştirmeyecek. Roma imparatorluğu.

Ankara Su Tesisatçısı Puanı
BİZİ OYLAYIN !
[Total: 0 Average: 0]
Call Now ButtonHemen Ara!