Tıkanmış Kanalizasyonlarla Nasıl Başa Çıkılır?

Kapalı haciz tüm ailelerde görülen bir olgudur. Belki duşa girdiniz ve su yavaş yavaş bir su birikintisi yaptı veya çok hızlı yükseldi ve ayaklarınızı suya batırdı. Dişlerinizi fırçalarken lavabonun zaten suyla dolu olduğunu görünce şaşırabilirsiniz. Bu alanda olabilecek en kötü tıkanıklık, birkaç denemeden sonra bile tuvaletinizin temizlenmemesidir. Sağlıksız olmasının yanı sıra, bu tehlikelidir ve utanmaya neden olabilir.

Tıkanmış su, küvetiniz ile ona giden borular arasındaki boşlukta bir tıkanmanın sonucudur. Bunlara genellikle saç, toz ve diğer parçacıklar gibi sıkışmış katı maddeler neden olur. Şampuanlar, saç kremleri, sabunlar ve deterjanlar gibi ev ürünleri biriktiğinde tıkanma meydana gelir. Bu, çok kuru olacak ve suyun borunuzda düzgün şekilde akmasını önleyecektir.

Borularınızın sorunsuz çalışmasını sağlamanın birkaç yolu vardır. Tıkanma saç kadar basit olduğu için piyasada bulunan birkaç alet tıkanmış giderleri düzeltebilir. Tıkanma derin bir tuzaktaysa, tuzağı bir el feneri ile aydınlatın. Sıkışmanın sebebinin biriken saçlar olduğunu görebiliyorsanız, ucu bükülmüş bir teli kanca olarak, hatta uzun burun kıvırıcılarını saçlarımızı çekmek için kullanabilirsiniz.

Tıkanmış bir tahliyeyi temizlemek için bir tuvalet de kullanılabilir. Kauçuk piston kabının lavaboyu, küveti veya tuvaleti kapladığından emin olun. Ayrıca pistonun çevresinde bol su olmalıdır. Blok tamamen çıkana kadar pistonu yukarı ve aşağı doğru itin. Bu işlem birkaç dakika sürebilir ancak sabırlı olun çünkü bu işlem işe yarıyor. Bununla birlikte, tıkanıklığa korozyon veya tuz birikmesi veya kopmuş bir kablo neden oluyorsa bu yeterli olmayabilir.

Boru yılanı, blokları çıkarmak için kullanılan bir araçtır. Kanaldan aşağı doğru bastırılan ve boyutuna bağlı olarak elle veya makine ile sarılabilen bükümlü bir teldir. Ancak dikkatli olmalıyız çünkü güçlü bir yılan kullanmak ciddi zararlara neden olabilir. Nasıl kontrol edeceğinizi bilmiyorsanız, bu alet en iyi şekilde profesyonel bir tesisatçının elindedir.

Drenajı çıkarmak için kullanılan diğer bir araç ise kinetik su ramıdır. Ram kullanıldığında boru su dolu olduğu sürece blok uzakta olsa bile diğer giderleri tıkayabilir. Silindirdeki havayı sıkıştırır ve borulardaki tıkanıklığı gidermek için havayı kuvvetlice dışarı atar. Drenajı çıkarmak için gerekenden daha fazla güç kullanmamak önemlidir. Hava çok yüksekse, tuzağı su altından üfleyebilirsiniz.

Tıkanma önleyici bir ilaç kullanmak tıkanmış giderinizi açabilir. Ancak bu kimyasallar tehlikelidir ve çevremize zarar verebilir çünkü birçok kimyasal zehirlidir ve yanabilir veya zehirleyebilir.

Tıkanan giderler ciddi sağlık riski oluşturur. Bakteriler ateş, kusma, ishal ve karın ağrısına neden olur. Dikkatli olmak önemlidir ve herhangi bir aile üyesi tüm bu semptomları gösterirse hemen bir doktora danışın.

Siyah suyla doğrudan temas eden ürünler, suda seyreltilmiş ev tipi çamaşır suyu kullanılarak dezenfekte edilmelidir. Doldurulmuş oyuncaklar vb. dezenfekte edilemeyen eşyalar hemen atılmalıdır.

Tıkanmış giderlerle uğraşırken, kirli işleri profesyonellere bırakmak her zaman en iyisidir. Güvenilir tesisatçınız sorunu hızlı bir şekilde çözebilir. Bu, kendiniz yapmaktan daha pahalı olabilir, ancak tıkanmış giderinizin tamamen temizlendiğinden ve yakın zamanda sizi bir daha rahatsız etmeyeceğinden emin olabilirsiniz. Her şeyden önce, bir tesisatçı çağırmak ailenizin güvenliğini sağlayacaktır, çünkü yukarıda belirtilen araç ve yöntemlerin birçoğu profesyoneller tarafından doğru şekilde kullanılır.

Acil durum irtibat listenizde bir tesisatçı numaranız olduğundan emin olun. Çoğu durumda, bir tesisatçı doktor kadar önemlidir. Onun yardımıyla tıkanmış gideriniz hızlı bir şekilde temizlenebilir.

Ankara Su Tesisatçısı Puanı
BİZİ OYLAYIN !
[Total: 0 Average: 0]

Tıkanmış Kanalizasyonları Temizlemek İçin Kullanabileceğiniz Adımlar

Kapalı bir plan, birçok ailenin yaşadığı bir sorundur ve çok zordur. Tıkanmış bir tahliye, kanalizasyonun lavabonuzu veya küvetinizi doldurduğu anlamına gelir. Ayrıca kanalizasyonun hoş olmayan kokusunu da koklamaya başlayacaksınız. Boru patlamadan önce bu sorunla hızlı bir şekilde ilgilenmek önemlidir.

2011 Sıhhi Tesisat ve Drenaj Yasasına göre, sıhhi tesisat sorunları sadece profesyoneller tarafından çözülmelidir. Ancak bazen bir tesisatçı çağırmadan önce sorunu kendi başınıza çözmeye çalışmak daha iyidir. Bu da size para kazandırabilir.

Tıkanan giderleri temizlemek için kullanabileceğiniz bazı yöntemler:

1. Yılanlı Tel Askı Kullanın

– Düzeltmek için bir tel askıyı bükün, ancak diğer ucunda bir kanca var.

– Kabloyu tahliye kapağının altına itin ve borunun içinde balık tutun. Bu, tahliyeyi engelleyen daha fazla sızıntı bulmanıza yardımcı olacaktır.

– Bunu yaptığınızda ve boruda artık kalıntı kalmadığını hissettiğinizde, nehre akıtmak için sıcak su dökün.

2. Kostik Saat

– Bir kovaya iki litre su doldurun ve üç bardak kostik soda ekleyin. İkisini çok iyi karıştırın

– Karışım soğumaya ve ısınmaya başlar. Kapalı bir tahliye üzerine dökün. Karışımı 30 dakika boyunca atıkla reaksiyona girmesi için bırakın.

– Karışımı seyreltmek için sıcak su kullanın

3. Sıcak su

Bu, çalışmanın basit bir yoludur. Tek yapmanız gereken suyu kaynayıncaya kadar kaynatmak ve suyu gidere dökmek. Bu işlemi birkaç kez tekrarlayabilirsiniz. Sıcak suyu çalıştırmadan önce birkaç dakika bekleyin.

4. Soda ve Sirke

– Bir bardak sirke ve bir avuç karbonatı bir kapta karıştırın.

– Karışımı gidere ve ardından yeterince sıcak suya dökün ve giderin tıkalı olup olmadığına bakın.

5. Pistonu Kullanın

Piston, ahşap saplı kauçuktan yapılmış bir sıhhi tesisat aletidir. Sorun çözülmeden önce işlemi birkaç kez tekrarlamanız gerekmesine rağmen, tıkanıklıkları hızlı ve kolay bir şekilde giderir. Adımlar:

– Piston kabı suya dalıncaya kadar lavaboyu suyla doldurun

– Pistonu suyun üzerine yerleştirin ve piston kabının içinde hava kalmadığından emin olun.

– Sızdırmazlık yapmak için kapağı lavaboya doğru bastırın

– Katmanı hızlı ve tekrar tekrar yukarı ve aşağı ovalayın

– Tüm pislikleri temizlemek için giderlerinizi sıcak suyla yıkayın

Tüm bu yöntemleri denediyseniz ve hiçbir şey işe yaramadıysa, tıkanmış giderinizi düzeltmenin en iyi yolu kalifiye bir tesisatçı kiralamaktır. Boru üzerinde çalışırken daima koruyucu giysi giymeyi unutmayın. Buna gözlükler ve lastik eldivenler dahildir. Ayrıca onu kırmak için doğru araçlara, biraz sabra ve beceriye ihtiyacınız var.

Ankara Su Tesisatçısı Puanı
BİZİ OYLAYIN !
[Total: 0 Average: 0]
Call Now ButtonHemen Ara!